Ať už samotná jen tak na chlebík, s bylinkami, s česnekem, jako základ do všemožných pomazánek, nebo i na sladko, s ovocem, do různých dortových kremů a dokonce i místo šlehačky do těstovin či kuskusu. Tam všude se dá využít domácí lučina. O tom, že je to absolutně jednoduché a velmi výrazně levnější než z obchodu, to už se myslím u svých receptů ani nemusím zmiňovat.
- 1 velký kelímek bílého jogurtu, tj. 500g (doporučuji Hollandia)
- 1 malý kelímek zakysané smetany (200g) nebo pro děti starší 1 roku kelímek smetany ke šlehání (200g) či klidně obojí dohromady ;)
Bílý jogurt smíchejte v misce se zakysanou smetanou nebo šlehačkou. Máte-li nějaké zbytky, klidně je využijte. Sama to tak dělám, zkoušela jsem už různé kombinace poměry jogurtu i smetany a vždy je lučina vynikající. Se šlehačkou jemnější, se zakysanou smetanou nakyslejší.
Přichystejte si vyšší nádobu a látkovou plenu, velký kapesník nebo jemné sítko. Plenu dejte do nádoby, můžete jí i vystlat sítko, aby vám lépe držela. Naplňte připravenou směsí, zajistěte aby se neprověšovala a nechte minimálně do rána odkapat v lednici.
Odkapanou syrovátku můžete využít např. jako základ do chleba či nějaké buchty. Pokud chcete lučinu nějak ochutit, můžete tak učinit ještě před odkapáním - osolit, přidat různé bylinky, česnek, cibulku, papriku, olivy, sušená rajčátka.. Fantazii se meze nekladou, že ;)
Dobrý den, děkuji, lučinu dělám podle Vašeho receptu. Většinou jen z jogurtu, ale smetanu také začnu přidávat. Jak dlouho mi lučina vydrží? Děkuji
OdpovědětVymazatV uzavřené krabičce v lednici několik dni, zhruba kolem týdne bych řekla :)
VymazatAni nevíte, jak jsem vám za recept vděčná! Žiju v cizině a jakmile se v receptech objevil pojem "lučina", dávala jsem je stranou, protože v jsem nevěděla, co to může být. Takhle se mi otevřela spousta nových možností. Díky!!
OdpovědětVymazatTak to je krásné, to mám radost, díky :)
Vymazat