středa 30. března 2016

Hovězí kostky na smetaně (od 1 roku)

Většina mých receptů na hovězí je s různou zeleninou, nejčastěji kořenovou. Pravda je, že tato kombinace hovězímu prostě sluší a mám ho tak i nejraději, ale už to chtělo změnu. A tak jsme ho tentokráte měli s omáčkou ze smetany. Důstojná náhrada myslím :-) 


Na cca 3 porce:

  • cca 500g hovězího masa (pro děti používám hovězí zadní, určitě se hodí i z krku nebo kližka)
  • 1 vééélká cibule
  • 1 lahev piva nebo stejné množství vývaru či vody
  • půl kelímku smetany ke šlehání
  • olej dle potřeby
  • 2 snítky čerstvého rozmarýnu nebo dle chuti sušeného (a nebo rovnou oboje :)
  • sůl a pepř dle chuti


Postup přípravy je tak nějak už obligátní a dobře určitě uděláte, když si na vaření vyhradíte více času. Ne snad, že by vyžadoval tolik aktivní činnosti, ale hovězí zkrátka vyžaduje delší vaření. Já na něj používám svůj multicooker, čili elektrický hrnec, který udržuje teplotu pro pomalé vaření po delší dobu, aniž bych ho musela hlídat, ale není to samozřejmě žádná nutnost a vše zvládnete i na sporáku. 

Na trošce oleje (používám řepkový) orestujte nahrubo nakrájenou cibuli a na větší kostky nakrájené hovězí maso, které jste ještě předtím osolili, opepřili a případně ochutili i sušeným rozmarýnem. Společně zasmahněte, dokud se maso nezatáhne a cibule nezačne zlátnout (v multicookeru funkce FRY - 15 minut). Pak přichází chvíle, kdy je ideální maso podlít. Já jsem použila pivo, neboť se při takto dlouhém vaření alkoholu nebojím, každopádně můžete tak stejně použít i vodu. Zalijte tak, aby maso bylo ponořené, ale ne více. Nezapomeňte přihodit i snítku nebo dvě čerstvého rozmarýnu, pokud máte. Nastavte na mírný plamen nebo v multicookeru na funkci STEW (3 hodiny) a za velmi mírného bublání přikryté pozvolna vařte, dokud nebude maso měkké. Odpařte vodu vždy téměř až do základu a znovu podlijte - bude to zřejmě potřeba několikrát. Docílíte tak ale vynikající a husté šťávy. Až je maso hotové a voda se vám téměř všechna odpařila (počítejte, že to bude trvat alespoň dvě hodinky), podlijte ještě vysokoprocentní smetanou a krátce povařte do zhoustnutí. Závěrem můžete ještě dochutit solí, pepřem a bylinkami. 

Podávat můžete například s rýží, jako jsem to udělala já. Hodí se ale i kuskus, bulgur, těstoviny či knedlíky. 


Dětská specifika
  • především kvůli přítomnosti smetany řadím do kategorie od 1 roku - obsahuje větší množství bílkovin, které zatěžují dětské ledviny
  • cibule patří mezi agresivnější druhy zeleniny, i když zkusit ji určitě můžete i dříve před prvním rokem

Žádné komentáře:

Okomentovat