středa 20. ledna 2016

Vločková kaše s jablíčky (od 7 měsíců)

Ideální snídaně :-) A bez přidaného cukru, neboť jablíčka kaši příjemně osladí. Po ránu vás navíc zahřeje a nastartuje. 

Na 1 porci: 
  • 50g vloček (použila jsem kombinaci špaldových a žitných, ale jistě postačí i klasické ovesné)
  • 150ml mléka (od 1 roku, dříve lze nahradit rostlinným mlékem nebo vodou)
  • 1 menší jablko
  • 1 celá skořice a špetka mleté na ozdobu (od 1 roku, nemusí být)


Vločky nasypte do hrnce, zalijte mlékem, přidejte oloupané a na drobné kostky nakrájené jablko, celou skořici, a za mírného bublání uvařte (zpravidla do pěti minutek, dle druhu vloček). Až vločky i jablka změknou a mléko se částečně odpaří, máte fázi vaření za sebou. Přemístěte do mixéru nebo projeďte tyčovým, aby vznikla kaše. V případě potřeby doslaďte troškou sladu, sirupu nebo cukru, ale jablíčka jsou sladká natolik, že malé děti podle mého názoru doslazovat nepotřebují. Můžete ozdobit libovolným ovocem a zaprášit špetkou mleté skořice. 

Dětská specifika
  • vločky s obsahem lepku (jako jsou například zmiňované ovesné, špaldové nebo žitné) jsou vhodné pro děti od zavedení lepku, což bývá cca měsíc po začátku přikrmování. Bezlepkové (např. rýžové, jáhlové, pohankové apod.) jsou dokonce vhodné od začátku přikrmování. Přesto ale myslete na to, že obilné vločky jsou obtížněji stravitelné a z většího množství může mít vaše děťátko střevní potíže a třeba i neklidnou noc. Proto ji nedoporučuju podávat malým dětem před spaním. 
  • mléko v tepelně upravené formě je vhodné pro děti od 1 roku a mělo by být čerstvé a plnotučné. Pro menší děti můžete uvařit kaši ve vodě nebo vhodném rostlinném mléce (např. rýžovém). Pokud chcete s kaší zároveň dodat děťátku mléčnou dávku, uvařte ji ve vodě a po lehkém zchládnutí vmíchejte prášek umělého mléka. 
  • skořice je alergen a je vhodné ji otestovat spíše až po prvním roce

Žádné komentáře:

Okomentovat